מה זה אומר לחצות את הרוביקון?

לחצות את הרוביקון

 ביטוי זה אומר "לחצות קו ולהמשיך הלאה". יש לזה אותה משמעות באנגלית ובצרפתית. אבל מה המשמעות של חציית הרוביקון באמת?

משמעות המילה היא "לחצות" או "להמשיך הלאה", ומתייחסת להחלטה או פעולה שאינה ניתנת לביטול. זה יכול להיות כל דבר, החל מיציאה להחלטה גדולה.

הביטוי "לחצות את הרוביקון" הוא מטאפורה, כלומר החלטה שלא ניתן לבטל. זהו צעד בלתי הפיך, וההשלכות של החצייה משמעותיות. לדוגמה, ממשלת בריטניה חצתה את הרוביקון כשהצביעה לעזוב את האיחוד האירופי למען האירו, וארצות הברית חצתה אותו לאחרונה לגבי דמי סטודנטים. 

יוליוס קיסר חצה את נהר הרוביקון בשנת 49 לפני הספירה. הגנרלים לא הורשו לחצות את הנהר. למרות ההשלכות הקשות, מעשהו של קיסר סיים מלחמת אזרחים וסייע בהקמת האימפריה הרומית. אירוע זה הוא מקור הביטוי "לחצות את הרוביקון". זה אומר "לעבור את הגבול". וזו ההחלטה הסופית. המשמעות אינה חד משמעית, וההגדרה נתונה לפרשנות.

לחציית הרוביקון יש משמעות מטפורית. על ידי חציית הרוביקון, אנו מזנקים מבלי להביט לאחור. זה אומר שאנחנו מקבלים החלטה שלא נוכל לשנות אותה אחר כך. לדוגמה, חתימה על חוזה או התפטרות מעבודה זהה לחציית ה'רוביקון'. בשני המקרים, בחרנו לחצות את הרוביקון, כפי שבחרנו לעשות בחיינו.

החלטה של אדם לחצות את הרוביקון היא החלטה שיש לה השלכות. הביטוי חוצה את הרוביקון פירושו "לחצות את הקו מבלי להביט לאחור". אין דרך לשנות החלטה כזו. "המונח" לחצות את ה'רוביקון' נגזר מהביטוי, crossed. הוא משמש לתיאור בחירת הכיוון של אדם. זה יכול להיות גם החלטה שניתן לשנות בהמשך.

הביטוי "לחצות את הרוביקון" הוא מטפורה. זה אומר לעשות צעד בלתי חוזר, או להתחייב לקורס. זה שימש לראשונה את יוליוס קיסר בשנת 49 לפנה"ס, שזכה להצלחה כמושל המחוז הרומאי של גאליה. ה'רוביקון' סימל את כוחו העולה של קיסר ונראה כאיום על ידי רומא. הסנאט הורה למושל גאליה לפרק את לגיונותיו ולחזור לרומא.

הביטוי "לחצות את הרוביקון" הוא ניב יווני עתיק שפירושו "לחצות". המונח היווני, anerriphtho kybos, פירושו "לחצות את הרוביקון" באנגלית. בלטינית פירושו המילולי הוא "לזוז". בעולם העתיק, המשמעות היא החלטה לעבור לטריטוריה לא ידועה. מנהיג פוליטי יעשה את אותו הדבר.

אדם יכול לחצות את הרוביקון על ידי נקיטת פעולה שאין לה סיכוי להיפוך. זו הייתה טעות לחצות את הרוביקון כאשר האולטימטום של הסנאט אמר לו שהוא לא יכול להחזיר את חייליו. החלטה זו תוביל למלחמת אזרחים. עדיף היה לעקוב אחר עצותיהם של מי שחצו את הנהר. אם אתה לא בטוח מה זה אומר לך, הנה ההגדרה: המילה "צלב" פירושה "להתקדם".

אדם שחוצה את הרוביקון נמצא בעמדת כוח. זו החלטת הסנאט הרומי לאפשר למושל הצבאי לחצות את הנהר. בחצייתו יהפוך אדם לאויב ציבור, וזו תהיה הכרזת מלחמה. אם קיסר היה מנהיג צבאי, זה היה אומר שהוא אדם מסוכן. זה אומר שהוא יהרוג כל אחד בדרכו.

לחצו, קראו, והיו חכמים יותר:

על העיוורון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.